Candidates announced for Wakefield Council elections

4th May 2012. District Council Elections and Mayoral Referendum vote counting at Thornes Park Athletics Stadium, Wakefield. Chief returning officer Joanne Roney reads out the decision that voters had voted to keep a concil leader and not a mayor.
4th May 2012. District Council Elections and Mayoral Referendum vote counting at Thornes Park Athletics Stadium, Wakefield. Chief returning officer Joanne Roney reads out the decision that voters had voted to keep a concil leader and not a mayor.

The candidates standing for this year’s Wakefield Council elections have been announced.

The names of each of the candidates and the political party they are standing for were released today ahead of the election on Thursday, May 5.

Newspaper: Express & Reporter Series.
Story: 2015 Local election count, Thornes Park Stadium, Wakefield, West Yorkshire.
Photo Date: 08/05/15
Photo Ref: AB027a0515

Newspaper: Express & Reporter Series. Story: 2015 Local election count, Thornes Park Stadium, Wakefield, West Yorkshire. Photo Date: 08/05/15 Photo Ref: AB027a0515

Eighty candidates will stand for 21 seats in the district council elections. One seat will be contested in each of the district’s wards.

The council is currently in Labour control - Labour councillors hold 53 seats, Conservative councillors hold six seats and UKIP and Independent councillors hold two apiece.

This year’s candidates are as follows:

Ackworth, North Elmsall and Upton No 1 Ward

Counting of Ballot forms by Wakefield Election staff in vote to name new Castleford Museum / Library.

Counting of Ballot forms by Wakefield Election staff in vote to name new Castleford Museum / Library.

- GARBUTT Nathan, UK Independence Party (UKIP)

- MARSHALL Don, The Conservative Party

​- PALLETT Steven Mark, ​Independent

- ROBERTS Martin Paul, Yorkshire First

- WARD Martyn Charles, Labour Party

Airedale and Ferry Fryston No 2 Ward

- SHAW Les, Labour Party

- ​SWIFT ​Amy Louise, ​The Conservative Party

Altofts and Whitwood No 3 Ward

- BOX Peter, Labour Party

- CROOKES Steve, Yorkshire First

- ​HILL ​Anthony David, ​The Conservative Party

​- JEANS Matthew Robert Peter, ​Independent

Castleford Central and Glasshoughton No 4 Ward

- FORSTER Richard Anthony, Labour Party

- LUMB Dawn, UK Independence Party (UKIP)

- ​SMART ​Joanne Grace, ​The Conservative Party

Crofton, Ryhill and Walton No 5 Ward

- ​ASHTON ​Steve, ​UK Independence Party (UKIP)

- ​AYOADE ​Tony Alexander, ​The Conservative Party

- ​BELCHER ​Adam James, Liberal Democrats

- HEPTINSTALL Faith, Labour Party

Featherstone No 6 Ward

- TENNANT-KING Maureen Linda, Labour Party

- WILLIAMS Rodney Lorraine, The Conservative Party

Hemsworth No 7 Ward

- ​ASHTON ​Penny, ​UK Independence Party (UKIP)

- KITCHING Pauline, Labour Party

- ​MARTIN ​John Andrew, ​The Conservative Party

- ​WOMERSLEY ​Ian, Independent

Horbury and South Ossett No 8 Ward

- BYFORD Darren, Labour Party

- COLEMAN ​Neil David, ​UK Independence Party (UKIP)

​- COUTINHO MESTRE ​Madalena, ​The Conservative Party

- GOODAIR Mark Andrew, Liberal Democrats

- NORRIS Richard Hargreaves, Green Party

Knottingley No 9 Ward

- ​MULLINS Eamonn Malachy, The Conservative Party

- STOKES Graham, Labour Party

- THOMPSON Lewis Paul, UK Independence Party (UKIP)

Normanton No 10 Ward

- ​GILLIGAN ​Mathew Charles, The Conservative Party

- WASSELL Alan, Labour Party

Ossett No 11 Ward

- ​BROWN Terry, ​The Conservative Party Candidate

- ​COOK ​Jonathan Andrew, UK Independence Party (UKIP)

- MASTERMAN Lynn, Labour Party

- RICHARDSON Tony, Independent

- SARGEANT Tony, Liberal Democrats

Pontefract North No 12 Ward

- CRAVEN Arnie, Yorkshire First

- ​HYOMES ​Chris, ​The Conservative Party

- MALKIN Lorna Jane, Labour Party

- SPENCER Josh, UK Independence Party (UKIP)

Pontefract South No 13 Ward

- ​GILL ​John, ​Trade Unionist and Socialist Coalition

- LOUGHRAN Celia, Labour Party

- WALSH Geoff, The Conservative Party

- WOODLOCK Dan, Liberal Democrats

South Elmsall and South Kirkby No 14 Ward

- COLLINS Michelle Louise, Labour Party

- I’ANSON Chris, The Conservative Party

Stanley and Outwood East No 15 Ward

- ​BYROM ​Dave, ​​Trade Unionist and Socialist Coalition

- DODD Margaret, Liberal Democrats

- JOHNSTON James Lee, UK Independence Party (UKIP)

- LAIDLER Gill, The Conservative Party

- MORLEY Matthew, Labour Party

Wakefield East No 16 Ward

- ​GABRIEL ​Jody Paul, ​Green Party Candidate

- ​GRIFFITHS ​Mick, ​Trade Unionist and Socialist Coalition

- LUND Rosaline Mary, Labour Party

- ​WAKEFIELD ​Richard Martin, ​The Conservative Party

Wakefield North No 17 Ward

- ​BROWN ​Lucy Victoria, ​Yorkshire First

- ​COUCH ​Allan, ​The Conservative Party

- RHODES Elizabeth, Labour Party

- WELLS Keith Frank, UK Independence Party (UKIP)

Wakefield Rural No 18 Ward

- ​BINNS ​Cynthia, ​The Conservative Party

- CRONIN Denis Finbarr, Liberal Democrats

- ​LYNCH ​Samuel, ​Trade Unionist and Socialist Coalition

- WILBY Jayne Louise, Labour Party

Wakefield South No 19 Ward

- BAIN Ian Charles, Labour Party

- COCHRAN Daniel Mathieson, Yorkshire First

- CURRIE David Cameron, Liberal Democrats

- HUNT Richard Stephen, The Conservative Party

- ​SIBBALD ​John Henry, ​Trade Unionist and Socialist Coalition

Wakefield West No 20 Ward

- ELSE Brian, Green Party

​- KASATKIN​ Louis, ​Trade Unionist and Socialist Coalition

- MITCHELL Hilary Gail, Labour Party

- ​​PRESHA Dianne Elizabeth, ​The Conservative Party Candidate

- WILLIAMS Peter John, Liberal Democrats

Wrenthorpe and Outwood West No 21 Ward

- DE VERE Natasha Marie, Liberal Democrats

- HARVEY Sam, The Conservative Party

- JOHNSON Martyn, Labour Party

- SHELDRAKE Ian Michael, UK Independence Party (UKIP)