Full list of this weekend’s local sports fixtures

editorial image

AS usual, there is plenty going on sports-wise in the Pontefract and Castleford area this weekend.

Centre Joe Arundel (pictured) is set to return after missing three matches with a shoulder injury as Castleford Tigers aim to end a five-match losing run when they take on Stobart Super League leaders Huddersfield Giants at the Galpharm Stadium tonight.

RUGBY LEAGUE

Stobart Super League

Tonight (Friday)

Huddersfield Giants v Castleford Tigers (8pm).

Valvoline Cup

Saturday

Huddersfield Giants U 20s v Castleford Tigers U 20s (2pm).

Reserves U 23s

Championship

Tonight (Friday)

Featherstone Rovers v Halifax (8pm).

Academy Scholarship U 15s

Wednesday

Hull KR v Castleford Tigers (6pm); Featherstone Rovers v Bradford Bulls (6pm).

Academy Scholarship U 16s

Wednesday

Hull KR v Castleford Tigers (7.45pm); Featherstone Rovers v Bradford Bulls (7.45pm).

National Conference League

Saturday

Division One: Castleford Lock Lane v Stanningley; Oldham St Annes v Castleford Panthers.

Division Two: Featherstone Lions v East Leeds.

Pennine League

Saturday

Supplementary Cup, semi-final: Farnley Falcons v Sherburn Bears.

Championship Division: Ackworth Jaguars v Ossett Trinity.

CMS Yorkshire League

Saturday

Unison Division One: Brotherton v Castleford Lock Lane A; Castleford Panthers A v Nevison Leap; Bentley Good Companions.

Unison Division Two: Chequerfield Rangers v Ryhill Hammers.

Women’s League

Sunday

Premier Division: Bradford Thunderbirds v Featherstone Rovers Ladies; Castleford Panthers Ladies v Nottingham Outlaws.

Yorkshire Under 17s League

Sunday

League Cup, semi-final: West Hull v Castleford Panthers.

Division Two: Knottingley v Kippax.

Yorkshire Under 16s League

Sunday

League Cup, semi-final: Castleford Lock Lane v West Hull.

Division One: Meltham All Blacks v Featherstone Lions.

Division Two: Keighley v Methley Royals; Sheffield Hillsborough v Castleford Panthers.

Three: Myton Warriors v Smawthorne Panthers.

FOOTBALL

Baris NCE League

Saturday

Division One: Glasshoughton Welfare v Worksop Parramore; Worsbrough Bridge Athletic v Pontefract Collieries.

West Yorkshire League

Saturday

Division One: Kellingley Welfare v Rothwell; Kippax v FC RIASA.

Division Two: Great Preston v Glasshoughton Welfare WYL; Nostell MW v Featherstone Colliery.

Alliance Division Two: Ilkley Town Res v Kippax Res.

Selby District League

Saturday

Challenge Cup, semi-final: Pontefract SSC v Fairburn United.

Division One: Kippax Athletic v Pontefract Town.

Division Two: Cas Celtics v Drax SSC; Eggborough Eagles v Great Preston; Kellington v Carleton South Pontefract.

Castleford & District

Sunday League

Sunday

Premier Division: Brotherton & Byram Park v Ferrybridge Progressive; Carleton South Pontefract v Pontefract Amateurs; North Featherstone v Great Preston; Real Carleton v Fryston AFC; Upton Wrangbrook v Featherstone Hotel.

Division One: FC Pontefract v Golden Lion; Allerton Bywater v Airedale Athletic; Chequerfield v Pontefract & Castleford United; George V v AFC Cutsyke; Healdfield v Ferrybridge C; Jolly Miller v Whitwood Metrostars; Ladybalk FC v Fox.