Full round up of last weekend’s local cricket results

editorial image
0
Have your say

THERE were numerous outstanding individual performances in last weekend’s matches in the Pontefract, Central Yorkshire and Wetherby cricket leagues.

James Scott (pictured) struck a magnificent 143 in South Kirkby’s win at Thurnscoe in Pontefract and District League Division Two.

The round up of last weekend’s local cricket results is:

PONTEFRACT LEAGUE

Division 1: Streethouse 181-9 (L Geddis 54, M Robinson 36; C Welburn 3-53), *Ackworth 173-9 (P Hepworth 74; J Hughes 6-28); *Featherstone 191-5 (A Clemo 54no, J Dunn 50), Old Sharlston 106 (D Robinson 4-21); *Fishlake 165-8 (G Ackroyd 41, I Walker 30), Crofton 102 (C Scattergood 31; M Windass 4-23, I Walker 4-56); Fairburn 155 (C Piggott 44; A Lowery 4-52), *Frickley 139-9 (R Belk 56; P Clark 4-31); *Monk Bretton 187-9 (J Green 67, D Ogden 59; S Old 6-13), Rothwell 131 (S Booth 41; C Heppinstall 3-32, R Hazlehurst 3-20).

Division 2: *Barnby Dun 113 (D Carr 3-37, M Threapleton 3-34) , Sprotbrough 71 (A Young 6-24, J Horne 3-24); Whitley Bridge 105 (J Pearson 44; D Sharp 6-43), *Glasshoughton 106-4; Hatfield 148 (N Page 47, P Davies 33; S Kemp 3-36, M Faulkiner 3-33, J Gorton 3-24), *Hemsworth 149-5 (P Crapper 54, A Briggs 33; J Holmes 3-20); South Kirkby 261-6 (J Scott 143, N Percival 55), *Thurnscoe 116 (M Harvey 31; D Rollin 5-50); Hooton Pagnell 115 (C Kaye 59; M Spavin 4-23), *Yorkshire Main 91 (M Harrison 5-18). No play: Askern v Wombwell Main.

Division 3: Sandal 64, *Allerton Bywater 30; *Darton 145-5, Knottingley 149-7; Normanton 131-9, *Hensall 134-0; *Streethouse 197-7, Ackworth 182-8; Frickley A 82, *Thorne 76; *West Bretton 192-6, Sykehouse 195-4.

Division 4: *Brodsworth Main 85-8, Newton Hill 54; *Ferrybridge PS 88, Bentley 90-3; *Hundhill Hall 166, Monk Bretton 111; *Peglers 96, Ryhill 91; *South Kirkby 177-7, Fishlake 129; *Stainborough 95, Bullcroft Main 97-4.

Division 5: Thurnscoe 195-7, *Crofton 68; *Notton 142-7, Darton 63; Featherstone 155-9, *Old Sharlston 111; Barnby Dun 187-7, *Sprotbrough 67; Pledwick 150, *Thorpe Audlin 48; *Whitley Bridge 137, Garforth 71.

Division 6: Stanley Falcons 128, *Fairburn 130-1; *Hooton Pagnell 233-4, West Bretton 115; *Wombwell Main 175-7, Barnsley 58.

Division 7: *Fenwick 97, Glasshoughton 98-5; Hemsworth 99, *Knottingley 100-6; Ferrybridge PS 130, *Pledwick 108; Yorkshire Main 88, *Pollington 89-6; Askern 110-9, *Stanley 113-5.

Division 8: *Bentley 27, Thorpe Audlin 28-5; *Garforth 107-7, Nostell 88; Peglers 90-9, *Ryhill 91-6.

WETHERBY LEAGUE

Division 1: Old Modernians 176-9 (L Ligt 87, M White 3-39, T Lambert 3-30), *Bilton in Ainsty 144 (A Jeffery 55, T Mills 37; J Towse 4-43, S Borrill 3-38; Barwick in Elmet 201-9 (C Roscholler 49; T Mohammed 4-41), *Leeds Police 132 (A Bryant 4-29); *Scarcroft 226-9 (C Williams 74, R Stephens 52, D Aston 43; C McGrath 4-49), Shadwell 72 (S Harrison 34; D Aston 6-9); Walton 152 (M Hussain 41; D Izzard 4-27), *St Chad’s 106 (D Rock 5-32); *Wetherby 104 (L Russell 4-38, I Newton 3-14), Great Preston 105-5. No play: Sicklinghall v Kirk Deighton.

Division 2: Kippax 164 (S Mujhal 57, S Rehman 31; S Lonsdale 4-21, J Smith 3-9), *Garforth Parish Church 122 (J Smith 30; S Rehman 5-15); Saxton 176 (S Wragg 69, J Potter 50no; A Gee 5-37), *South Milford 179-4 (G Handley 63, J Mills 50); *Thorner Mexborough 110 (E Frankland 3-36, D Garfitt 3-14), Hillam 112-4 (D Garfitt 46no); *Scholes 157-9 (C Bade 49; A Reza 4-28), Leeds Police 96 (M Ford 4-22). No play: Old Leodiensians v Church Fenton, Kirk Hammerton v Whixley.

Division 3: Sherburn 190-8, *Kirk Deighton 100-6; Rufforth 140-9, *Bramhope 141-8; Crossgates 193, *Shadwell 68.

Division 4: Headingley 158-8, *Barwick 104; Thorner 75, *Old Mods 80-2; *Walton 129, Bramham 108.

Division 5: *Church Fenton 218-3, South Milford 119-8; Garforth PC 125, *Crossgates 8; *St Chad’s 151-6, Long Marston 75; *Saxton 98, Kirk Hammerton 89.

Division 6: Headingley 269-4, *Amaranth 79; East Keswick 45, *Wighill Park 47-5; Green Hammerton 36, *Whixley 39-1.

Fred Fleetwood Cup (first round): *Garforth PC 234-5 (J Stockton 142), Scarcroft 140-6 (D Child 4-8); *Headingley 143-9 (I Rogers 63), Kippax 134 (E Saunders 4-26); Scholes 193-8 (D Whittaker 73, J Biscomb 52), *Sherburn 169 (T Bradley 72; S Cohen 4-34); St Chad’s 137-9 (D Izzard 46; S Borrill 3-15), *Old Modernians 35 (K Soni 5-15, Z Ali 3-7); Ledsham 113 (C Hogg 34; R Holiday 3-31), *Wetherby 36 (P Dewhurst 6-15, C Hey 3-14).

CENTRAL YORKSHIRE LEAGUE

Premier Division: *Batley 141 (M Tahir 31; D Busfield 6-46, D McCallum 3-21), New Farnley 145-2 (M Hodge 74no, S Burge 39no); *Carlton 111 (P Page 46; M Waite 4-30, J Rickers 3-30), Methley 113-0 (N Connolly 54no, H Khan 51no); Altofts 162-9 (S Patel 41, S Palmer 34no; M Lambert 3-35), Hunslet Nelson 163-6 (T Roy 63); Mirfield PC 200 (D Bolt 49; S Ur-Rehman 4-34, K Watson 3-43), Birstall 202-4 (C Williams 96); Wrenthorpe 276-9 (O Whittaker 71, G Batty 63, B Parker 50; P Bower 5-62), *Northowram Fields 63 (D Paynter 4-30, G Batty 3-3); Townville 243-3 (T Walton 90, J Booth 65, S Secker 39), *Wakefield Thornes 245-8 (T Perera 72, N Nawela 33, P Callaghan 31; J Hughes 3-42).

Division 1: *Buttershaw St Paul’s 213-9 (M Bhatti 74, J Robson 39, P Carroll 32; L Whittleston 3-48, A Pearson 3-69), East Ardsley 184 (A Pearson 45; J Sawyer 4-35); Ossett 246-9 (R Pyrah 109, R Wade 34; M Carroll 4-81), *Hopton Mills 155 (S Gardiner 37, J Glover 31; C Orme 4-57, R Pyrah 3-12); East Leeds 98 (J Watling 42no; T Mellor 5-18), *Methley 69 (Z Tarvaz 4-24); *Oulton 141-9 (D Bridges 36; J Hudson-Evans 5-17, R Stephenson 3-17), Wakefield Thornes 63 (D Flint 5-18, I Barber 5-27); Scholes 108 (A Spencer 33no; M Halloran 5-24, T Robinson 3-33), *Wakefield St Michael’s 111-3 (J Bowett 56no).

Division 2: *Altofts 133, Mirfield PC 56; Caribbean 69, Birstall 70-2; Batley 105, *East Ardsley 109-8; Buttershaw St Paul’s 172, *Ossett 176-3; Gildersome 178, *Townville 179-9; *Wrenthorpe 198, Mirfield 157.

Division 3: *Adwalton 204, Moorlands 141; Hopton Mills 58, *Caribbean 62-4; *Gildersome 162, Northowram 164-2; Carlton 127, *New Farnley 128-2; Wakefield SM 73, Scholes 74-2; Hunslet Nelson 89-9, *Westwood Park 92-5.

Division 4: *East Leeds 98, Westwood Park 99-8; *Liversedge 132, Adwalton 45; Oulton 178, *Mirfield 66.

HEAVY WOOLLEN CUP

First round: Wrenthorpe 335-4 (G Fellows 64, O Whittaker 64, L Patel 60no, D Wood 47, D Paynter 45), *Wakefield St Michael’s 86 (L Ineson 35; G Batty 3-21, L Patel 3-30); *Mirfield PC 256-7 (B Drake 83no, M Padgett 45), Spen Victoria 257-9 (R Burton 66, J Pollard 51, B Platt 43); *New Farnley 178 (N Cullen 41, D Cummins 37; K Watson 4-24, N Kaye 3-26), Birstall 118 (J Keen 30; R Sharrocks 3-28); *Ossett 175-9, Shelley 177-2; *Shepley 336-5 (L Wiles 102no, G Wood 73, S Singh 63), Gomersal 260 (G Pickles 108, R Ellis 73; D Glover 6-23); Kirkheaton 118 (J Hughes 4-29, A Page 3-9), *Townville 119-0 (T Walton 82no, J Booth 34no); *Slaithwaite 199-8, Liversedge 201-5 (R Kieswetter 62, M Gibson 54); Morley 91 (V Dukoski 4-6), *Methley 93-1 (N Connolly 68no); *Clayton West 195-9 (M Spence 101no, S Rank 44), Woodlands 196-5 (S Mason 71); Delph and Dobcross 251-9 (K Hook 84, B Cruse 45, F Butt 41), *Wakefield Thornes 138 (A Lilley 3-24, A Ghaus 3-28); *Yeadon 169-7 (B Elvidge 57, C Goldthorpe 46; C Fletcher 3-30), Kirkburton 172-8 (A Smith 56, J Butterfield 31; O Halliday 3-31 inc hat trick); Buttershaw St Paul’s 88, *Scholes (Huddersfield League) 89-1; *Barkisland 133, Hanging Heaton 134-2.