Full round up of last weekend’s local cricket results

All-rounder Gareh Portman was in outstanding form for Glasshoughton against Streethouse 2nds on Saturday.
All-rounder Gareh Portman was in outstanding form for Glasshoughton against Streethouse 2nds on Saturday.
0
Have your say

Pontefract Cricket League champions Fairburn slipped to a second successive league defeat when they lost to Streethouse on Saturday.

Townville increased their lead in the Central Yorkshire League’s Premier Division to four points by crushing Carlton.

Great Preston climbed to second in Wetherby League Division One by beating Old Modernians.

Last Saturday’s local cricket results were:

Pontefract League

Division 1: Monk Bretton 220-6 (Lee Odgen 84, Luke Ogden 39), *Ackworth 221-4 (D Harris 114, D Longfield 51); Featherstone 270-9 (J Dunn 115, J Robinson 70; K McIntyre 4-68), *Frickley 225 (A Vickers 104, G Johnson 41; T Wragg 4-61, A Perry 4-17); *Old Sharlston 166 (M Heritage 4-40, D Rollin 3-30), South Kirkby 167-8 (J Peacock 45, D Bowering 41; D McMullan 4-19); Fishlake 240-8 (C Metcalfe 62, J Mason 45; J Lumb 3-40), *Rothwell 243-5 (M Bentley 70, S Booth 52, A Manson 30no); *Streethouse 245-5 (J Hughes 60, G Rhodes 45, D Bowles 41), Fairburn 146 (J Clegg 58; D Bowles 4-48, M Bates 3-30); *Stainborough 147, Hooton Pagnell 148-8.

Division 2: Sandal 200-8 (S Fairbrass 50no), *Askern 123 (R Aignworth 4-37); Hatfield 78 (A Cutts 35; B Smith 3-11, A Wilkinson 3-20), *Barnby Dun 80-4 (S Barnes 42; C Stothard 4-29); Thurnscoe 129 (M Cutts 4-9), *Knottingley 130-2 (N Kirton 62no, E Wilson 60no); Crofton 176-9 (R Cooper 63; A Whaley 3-31), *Sprotbrough 180-4 (B Lyons 55, A Kaye 47no); Nostell 212-8 (J Garrick 76; M Draper 5-44), *Whitley Bridge 183-8 (A Parker 88, T Holmes 39; T Oram 5-58); *Wombwell 223-5 (D Harper 50no), Hemsworth 91 (M Sewell 6-17).

Division 3: Darton 100 (D Merryweather 4-14), *Brodsworth 101-4 (R Hull 36); Streethouse 108 (G Portman 5-24), *Glasshoughton 109-0 (R Sperrin 76no, G Portman 31no); *Hundhill Hall 213-9 (S Rigby 64, R Earnshaw 51; A Rouane 5-42), Yorkshire Main 121 (J Scott 5-39); *Normanton 236-5 (T Stuckey 60, L Stanley 55, R Kwil 50no), West Bretton 145-8 (D Hoyle 60no); *Thorne 55 (R Whaley 5-22, L Taylor 4-17), Hensall 58-2 (C Thornton 43no); *Allerton Bywater 165 (P Dalby 68), Frickley 125 .

Division 4: Sykehouse 118, *Ferrybridge 120-3 (M Lumb 41); Ackworth 120-9, *Monk Bretton 98 (K Best 5-34); Pledwick 95 (T Green 6-31), *Rossington 96-1 (T Green 64no); Garforth 177-7 (A Appleyard 54, C Field 48no)*Ryhill 158; *South Kirkby 172-7 (A Rollin 58no), Bullcroft 141 (D Parkindoin 40, D Moran 40).

Division 5: Thorpe Audlin 190-7, *Fairburn 136; *Featherstone 143-9, Sprotbrough 146-4 (A Buxton 67); *Fishlake 263-5 (P Trimmingham 64), Rothwell 82; Stainborough 153 (A Ogley 7-35), *Newton Hill 154-9; *Notton 255-7, Barnby Dun 165; *Thurnscoe 102 (A Vodden 6-34, D Bullock 4-40), Old Sharlston 106-3.

Division 6: Wombwell 39, *Darton 40-2; *Fenwick 120, Whitley Bridge 60; Barnsley 217-9, *Hatfield 91; Allerton 128 (A Noble 4-40), *Sandal 129-2 (A Noble 54no, R Bowery 51no); *Stanley 99, Hundhill Hall 102-0.

Division 7: Hensall 79 (D Kiddy 5-23), Pollington 80-4; Ferrybridge 89 (D Bent 6-28), *Hooton Pagnell 90-1; Knottingley 185-3 (J Pugh 50), *Pledwick 179-6 (M Watkins 53); Glasshoughton 100, *Thorpe Audlin 103-2; *West Bretton 173-9 (R Ives 46; R Holt 4-31), Stanley 108 (D Crossfield 7-34).

Division 8: Bentley 246-1 (D Williamson 101), Peglers 56; Normanton 183-5, *Nostell 149; *Sykehouse 127, Askern 102.

Wetherby League

Division 1: *Bilton in Ainsty 162 (C Fairhurst 47, G Hutchison 32; A Styan 5-31), Barwick in Elmet 65 (I Hutchison 3-27, M White 3-35); *Kirk Deighton 155 (K Lambert 30; C Silverton 4-29), Scarcroft 153 (D Aston 47; M Young 4-9); Wetherby 161 (I Twitchen 65; P Ashwell 4-43, S Khan 3-28, S Mahmood 3-43), *St Chad’s 162-4 (H Johnson 40no, M Stephens 37no); *Great Preston 169-8 (L Russell 60, I Newton 33no; L Gomersall 3-41), Old Modernians 109 (M Dawson 40; A Clark 4-12); *Walton 156 (S Farooq 43; A Conboy 5-25), Garforth PC 157-4 (J stockton 90no, J Baldwin 35no); Shadwell 334-5 (C McGrath 229no), *Scholes 144 (C Bade 55; J Burke 4-49).

Division 2: *Saxton 110 (M Ball 33; J Watkins 6-16), Kirk Deighton 61; Thorner Mexborough 87 (N Boyes 4-23, J Hartley 3-49), *Old Leodiensians 88-3 (J Habergham 50no); *Crossgates 146 (S Vishnumohan 38), Whixley 150-3 (S Whitham 61no); *Kirk Hammerton 89 (S Wainwright 5-28, B Beal 4-13), Sherburn 90-2 (W Martin 45no); Hillam 151-9 (M Pugh 49; L White 5-29), *South Milford 155-4 (P Battye 52, D White 32no); *Church Fenton 152-9 (S Wood 3-31), Sicklinghall 153-7 (M Wood 62; K Edgeley 3-16).

Division 3: *Scarcroft 179, Headingley Bramhope 182-3; *Barwick 198, Bilton 133; Ledsham 200-6, *Shadwell 184; *East Keswick 224, Green Hammerton 132; Amaranth 100-6, *Rufforth 82; St Chad’s 138, *Long Marston 140-7.

Division 4: Old Leos 107, *Thorner 108-5; *St Chad’s 199-6, Saxton 137; Walton 172, *Garforth PC 174-2; *Old Mods 88, Great Preston 92-4; Headingley Bramhope 175, *Wetherby 105.

Division 5: Kippax 90, *Meanwood 92-3; *Gledhow 156, Wighill Park 95; Church Fenton 131, *Headingley Bramhope 110; *Hillam 66, South Milford 70-2; Kirk Hammerton 54, *Sherburn 55-2; Crossgates 150-7, *Whixley 151-5.

Division 6: Scholes 132-9, *Sicklinghall 133-3; *Amaranth 106, Rufforth 109-4; *Green Hammerton 167-7, East Keswick 169-2.

Central Yorkshire League

Premier Division: Birstall 90 (J Gott 42; D Cross 4-10, M Lambert 3-16), *Hunslet Nelson 92-2 (G Wadsworth 56no, M Lloyd 32no); *Ossett 122 (H Patel 5-40), Batley 107 (I Mayat 57; S Latif 5-44, K Usman 4-30); Carlton 93 (J Curtling 37; K Vardhan 5-13), *Townville 94-3 (J Booth 46); Mirfield PC 171 (T James 43, D Winn 31; J Bothma 4-41, S Wightman 3-42), *Wakefield Thornes 174-8 (T Marsden 40, J Cook 36; A Raza 5-51); Methley 222-6 (C Holliday 71, R Meyer 44, N Connolly 34, M Waite 31; R Vigars 3-43), *Wrenthorpe 151-9 (J Smith 42no; O Blackford 3-28, M Walmsley 3-36). No play: Northowram Fields v Altofts.

Division 1: *Buttershaw SP 204-6 (C Kellett 57, I Carradice 37, J Burston 37; L Watson 4-41), Ossett 120 (P Robinson 3-33); *East Ardsley 212-5 (G Jennings 55no, A Pearson 33no), Liversedge 145 (D Battye 6-43, A Battye 3-44); *East Leeds 77 (A Ladak 5-35, J Duffy 4-36), Scholes 79-3 (R Smith 47no); *Hopton Mills 111 (A Mackereth 47; L Morris 4-24, J Gardiner 3-9), Oulton 112-5 (D Bridges 47); *Methley 74 (N Saudagar 7-44), Mirfield 76-5; Wakefield Thornes 149 (A Thomson 41, R Kelsall 33; M Taylor 4-15), *Wakefield SM 152-5 (M Atkinson 42, R Atkinson 39, C Younes 30no).

Division 2: *Altofts 167, Thornhill 168-1; Buttershaw SP 108, *Batley 109-5; *Birstall 136, Azaad 139-3; Wrenthorpe 194, *Caribbean 195-8; *Carlton 243-6, Townville 72; East Ardsley 177, *Mirfield PC 179-2.

Division 3: *Adwalton 191, Westwood Park 192-4; Wakefield SM 200-8, *Gildersome 204-4; Hunslet Nelson 180-9, *Oulton 181-6; *Rodley 177, Caribbean 121; *Scholes 159, Northowram 162-8.

Division 4: *Azaad 115, East Leeds 86; Gildersome 64, Liversedge 65-0; Rodley 126, *Mirfield 128-2; *Thornhill 63, Hopton Mills 67-2; Adwalton 118, *Westwood Park 122-5.