Hundhill Hall stage great recovery

Hundhill Hall recovered from 6-4 and 54-7 to reach 182-8.
Hundhill Hall recovered from 6-4 and 54-7 to reach 182-8.

Hundhill Hall revived their Pontefract and District Cricket League Division Three promotion bid by beating Yorkshire Main by five runs.

Hundhill recovered from 6-4 and 54-7 to reach 182-8 thanks to opener Steve Rigby’s 53 and an unbroken ninth wicket stand of 92 between Chris Walton (51no) and Sam Malyan (44no).

Main’s reply fell narrowly short when they were toppled for 177 by Josh Hurcomb (4-23).

Lewis Longstaff’s unbeaten 130 was the highlight of Whitley Bridge’s win at Streethouse.

In Division Four, Marc Lumb ((48), Jason Lumb (40no) and Jack Hart (3-34) gave Ferrybridge the edge against Garforth.

Nigel Malyan (48) led Ackworth to a six-wicket victory at Thorpe Audlin who were bowled out for 98 by Brodie Matthews (3-31), Keith Best (3-11), Bailey Matthews (2-20) and Dean Matthews (2-36).

An excellent 115 off 113 balls by opener Ryan Armitage was not enough to avert Featherstone’s 41 run defeat against Division Five rivals Hatfield, for whom Carl Norris struck 102.

In the Bob Martindale Memorial Trophy on Sunday, there were wins for Brook-Walton, Knottingley, Ferrybridge, Kilnhurst, Nostell and Garforth.

Last Saturday’s Pontefract League results were:

Division 1: *Fairburn 240-7 (B Devine 62, R Greatrick 36, J Clegg 30; R Bresnan 3-67), South Kirkby 208-9 (S Secker 73, B Clark 37; P Clark 4-49, A Williamson 3-30); Askern 197-8 (S Madapatha 35, D Longley 32, N Bisby 31; L Hyde 4-46), *Ackworth 201-7 (C Fisher 80no, D Harris 35, S Walker 34; L Cooper 3-24, S Madapatha 3-41); *Fishlake 182-8 (P Butterworth 41; S Roberts 3-71), Old Sharlston 186-3 (D McMullan 81, S Roberts 34); *West Bretton 192-8 (J Winwood 101; J Parkinson 4-25), Frickley 195-4 (M Shoaib 61, B Sutton 60no); *Nostell 137 (S Graham 31; J Jaye 4-24, S Hardaker 3-21), Hooton Pagnell 138-3 (S Hardaker 59no, A Fearns 40); Monk Bretton 222-1 (C Roebuck 104no, Luke Ogden 102no), Streethouse 86 (M Gibbons 30; P Howell 4-19, C Dixon 3-14).

Division 2: *Brook Walton 228-4 (M Robinson 125no, R Vigars 36), Allerton Bywater 157 (J Wright 47, T Greenwood 30; A Mumford 4-22); *Glasshoughton 187 (L Hopton 104; A Noble 3-22, R Aignworth 3-38), Sandal 189-2 (K Hewitt 84no, M Westwood 49); *Hatfield 167 (L Cockburn 51no, K Buxton 31; T Wragg 5-34, M Swales 3-45), Featherstone 170-6 (J Robinson 89no, A Perry 32); Rothwell 199-6 (S Booth 69no, R Quarmby 58), *Stainborough 202-6 (J Abson 114no); *Crofton 97 (J Heritage 5-15, C webster 2-26 ), Hemsworth 98-1 (C Webster 49no, K Locke 28no).

Division 3: Brodsworth Main 183, *Hensall 185-5; Darton 177, *Kilnhurst 72; Whitley Bridge 235-7 (L Longstaff 130no, J Pearson 43; Y Josat 4-43), *Streethouse 106 (D Crowther 49; L Longstaff 5-34, M Daniel 3-24); *Thurnscoe 178, Rossington Main 182-4; Hundhill Hall 182-8 (S Rigby 53, C Waltopn 51no, S Malyan 44no; T Machin 4-44), *Yorkshire Main 177 (M Spaven 51; J Hurcomb 4-23); Bentley 147, *Notton 148-2.

Division 4: Newton Hill 274-3, *Bullcroft Main 97; Garforth 162-9 (L Edwards 75; J Hart 3-34), *Ferrybridge PS 166-8 (M Lumb 48, J Lumb 40no; P Ellis 4-45, P Wood 3-62); Crigglestone 133, *South Kirkby 134-3; *Sykehouse 76, Monk Bretton 77-1; *Thorpe Audlin 98 (K Best 3-11), Ackworth 99-4 (N Malyan 48); Ryhill 143, Fenwick 97.

Division 5: Hatfield 255-3 (C Norris 102, P Platt 62, J Severn 55), *Featherstone 214-6 (R Armitage 115); Thurnscoe 155, *Frickley 157-5; Fishlake 180-7, *Old Sharlston 181-4; Fairburn 156 (G Weaver 32; J Brook 3-18, S Cockell 3-25), *Pledwick 160-4 (C Day 56, S Cockell 47no); *Rothwell 155-9, Stainborough 156-4; Pollington 57 (C Budekin 4-2), *Stanley Falcon 38.

Division 6: Wakefield Thornes 145-7, *Hemsworth 149-8; Eggborough 206-8 (S Tyson 101no, J Green 30), *Hundhill Hall 132 (J Wilkinson 70; D Wilson 4-25); Glasshoughton 152-6 (G Mapplebeck 71no), *Sandal 155-2 (L Padgett 57); Barnby Dun 123 (M Green 6-33), *Whitley Bridge 125-0 (C Charlton 76no, S Petitt 31no); Barnsley 148, *Darton 149-2; *Normanton 192-7, West Bretton 196-6.

Division 7: Ferrybridge 105 (D Nagi 28), *Askern 106-6; *Allerton Bywater 155-8 (D Hutchinson 38, P Wadsworth 34, R Henshaw 34 ; J Liddle 5-39), Thorpe Audlin 65 (R Lamb 3-12); *Bentley 236-8 (R Clark 85; L Speight 3-53), Ryhill 41 (M Brown 6-21, J Johnson 4-15); *Brodsworth 107 (D Rhodes 34; G Tinker 3-27, S Maddock 3-29), Pledwick 108-0 (A Green 64no); *Knottingley 187-9 (T Dove 49, J Goddard 40, A Lund 32; A Chishti 5-29), Stanley Falcon 105 (T Dove 3-3); Hooton Pagnell 213 (A Stones 88, M Grace 28; B Whiteley 4-52, J Gascoigne 3-76), *Nostell 106 (B Wincer 4-12, S Angel 3-11).

Division 8: *Garforth 192-6 (M Sugden 75), Normanton 61 (M Mason 36; M Burton 7-20); Kilnhurst Colliery 215-8 (T Whitehouse 69no, G Burtoft 34, C Horbury 30; C Colley 3-29, W Newton 3-54), Newton Hill 137 (C Devanney 35; C Horbury 3-24); *Pegler 156-8 (I Bailey 39; J Barton 6-44), Notton 157-7 (P Thornton 42); Brook-Walton 275-5 (S Batty 132no), Rossington 36 (B Brown 6-7)