Hundhill Hall suffer double blow

Hundhill Hall  lost to promotion rivals Whitley Bridge on Saturday.
Hundhill Hall lost to promotion rivals Whitley Bridge on Saturday.

Division Three leaders Hundhill Hall suffered a double setback last weekend.

They lost to promotion rivals Whitley Bridge on Saturday and were knocked out of the AJS Teamwear Trophy by Ferrybridge the next day.

Jack Gascoigne (3-27), Simon Jewitt (3-51) and Sam Eastwood (2-18) bowled out Whitley Bridge for 171 which included 31 by James Pearson and 29 from Matthew Daniel.

In reply, Hundhill were toppled for 133 by Pearson (5-33), Daniel (3-22) and Lewis Longstaff (2-6).

Hundhill’s batting also let them down against Ferrybridge who recovered from 24-4 to reach 167-6 thanks to Joe Angell’s unbeaten 76.

John Chamberlain (4-21), Scott Taylor (2-0) and Jack Hart (2-29) skittled Hundhill for 96 to complete a successful weekend for Division Four side Ferrybridge who coasted to an eight-wicket victory against Fenwick the previous day.

Hart (4-24), Paul Lumb (4-7) and Taylor (2-29) routed the Doncaster team for 76.

In the Heywood-Williams Trophy, Ryan Armitage (79), Nathan Beck (53) and Joe Bajali (39) guided Featherstone to a six-wicket success against Frickley Colliery, for whom number eight batsman Chris Mills hit 90 not out.

Last Saturday’s league results:

Division 1: Old Sharlston 197-9 (R Kelsall 64, S Roberts 49; L Hyde 3-32), *Ackworth 198-4 (C Fisher 107no, L Hyde 54); South Kirkby 180-9 (D Woolsey 65; D Longley 3-55, S Madapatha 3-50), *Askern 181-5 (N Bisby 65no); Nostell 112 (J Gascoigne 59; A Williamson 3-14), * Fairburn 118-1 (J Clegg 62no); *Fishlake 130 (M Heald 3-36), Streethouse 133-4 (Damien Bowles 31no, P Langley 31); *Hooton Pagnell 161-8 (S Hardaker 38, J John 37, L Lodge 35; G Sharp 3-35), West Bretton 164-1 (J Winwood 96, T Atkinson 52no); *Monk Bretton 270-2 (D Ogden 111no, J Green 60no, Lee Ogden 53), Frickley 216 (J Bell 94, L Singh 41; J Clayton 3-39, R Hazlehurst 3-30).

Division 2: *Barnby Dun 218-6 (P Dykes 59, M Nurse 42, B Salter 32; D Hiorns 3-60), Featherstone 173 (J Robinson 74, A Perry 31; T Webster 4-42, C Dykes 3-36); *Crofton 174-3 (R Cooper 59, A Harrison 36no, J Stephenson 31), Allerton Bywater 175-5 (M Tokir 53no, U Bashir 30); *Glasshoughton 194-9 (R Caunce 56, M Charlton 30; M Webster 3-56), Hemsworth 196-7 (J Whale 53no, S Biddulph 40, A Briggs 38; R Sperrin 3-37): *Hatfield 140-9 (G Stent 49no; K Watson 5-29, O Lightfoot 3-31), Brook-Walton 144-9 (M Robinson 55, R Vigars 28; K Marshall 4-37)*Rothwell 264-9 (L Toole 73, H Preshaw 44; J Pugh 3-79), Knottingley 124 (A Bedford 48; R Hopwood 6-28, H Preshaw 3-35); *Stainborough 211 (J Abson 58, M Raw 37; K Dransfield 4-56, L Geldard 3-43), Sandal 184-8 (M Westwood 59, A Richardson 36; J McLee 3-54)

Division 3: *Hensall 218-8 (C Thornton 66, A Thornton 36), Rossington 141 (A Gardiner 34; A Lund 3-30, T Wilkinnson 3-29, A Barker 3-22); Whitley Bridge 171 (J Pearson 31; J Gascoigne 3-27, S Jewitt 3-51), *Hundhill Hall 133 (J Pearson 5-33, M Daniel 3-22); *Kilnhurst 215-9, Thurnscoe 150-9; Brodsworth Main 179-9, *Notton 143; Darton 315-5 (M Foster 135, A Wood 114; R Crossley 4-61), *Streethouse 101 (D Crowther 46; S Whittlestone 5-43); Bentley 26, *Yorkshire Main 27-0.

Division 4: *Bullcroft Main 120 (S Murray 6-47, C Abel 4-36), Thorpe Audlin 74 (M Vickerage 5-39, D Birkett 4-37); Fenwick 76 (J Hart 4-24, P Lumb 4-7), *Ferrybridge 77-2; *Garforth 135-9, Monk Bretton 138-3; Crigglestone 138, *Ryhill 41; *South Kirkby 86 (S Longfield 3-17, K Booth 3-1), Ackworth 87-3 (J Horbury 32no, J Willis 31).

Division 5: *Featherstone 120 (J Hiorns 29; L Dobson 4-25), Fairburn 121-0 (I Jones 63no, I Raynor 54no); Hatfield 100 (L Black 33; C Mills 5-35, L Egley 4-19), *Frickley 101-3 (M Heppinstall 40no, B Spivey 37); *Old Sharlston 60, Rothwell 63-1; Stainborough 273-7, *Pledwick 116; Fishlake 126, *Stanley Falcon 127-4; Pollington 242-7, *Thurnscoe 141.

Division 6: Barnsley 186, *Normanton 187-9; *Darton 87, Barnby Dun 82; *Hemsworth 124-7 (G Stevens 55; N Sahaq 3-27), Glasshoughton 126-5 (S Mapplebeck 70no); Hundhill Hall 137 (D Ferguson 48; J Farmer 4-53), *Sandal 138-2 (T Shann 68no, R Morris 37); *West Bretton 263-6, Wakefield Thornes 264-3; *Whitley Bridge 137 (S Vaux 58; D Wilson 4-42), Eggborough 138-3 (L Gale 68no).

Division 7: *Allerton Bywater 98 (D Hutchinson 29; S Angell 5-20), Hooton Pagnnell 99-2 (S Angell 36no); *Bentley 50, Askern 51-1; *Brodsworth Main 275-2 (R Hull 82), Ryhill 133 (S Blackburn 35, G Banks 31; M Cassinelli 5-26); Knottingley 78 (A Lund 49; A Adams 5-29, R Brain 3-9), Ferrybridge 58 (D Shaw 36; A Lund 4-211, D Green 4-17); *Nostell 123, Stanley Falcon 124-6; *Thorpe Audlin 169-6 (M Arbon 62, J Liddle 50), Pledwick 108 (R Hindmarch 5-30).

Division 8: Brook-Walton 264-2, Hensall 150-8; Crigglestone 268-9 (D Hayes 151), Notton 156 (R Nordon 47; A Khalid 5-42); Sykehouse 218-7 (T Leake 108; W Newton 3-53), Newton Hill 197-9 (A Schofield 50; M Roper 3-30, T Leake 3-23); *Pegler 199-9, Garforth 133; *Rossington 129-8, Kilnhurst 130-2 (T Brennan 54no, C Horbury 48no).