Longfield in outstanding form for leaders

Guy Abdy claimed 3-20 in Fairburn's win at Streethouse on Saturday.
Guy Abdy claimed 3-20 in Fairburn's win at Streethouse on Saturday.

l-rounder Dale Longfield was again in impressive form as Ackworth retained top spot in Pontefract and District Cricket League Division One by beating Monk Bretton by eight wickets.

Longfield (4-31), Jack Hebdon (2-24) and Dean Matthews (2-33) restricted Monk Bretton to 122-9 which Ackworth easily overhauled.

Opener Longfield finished unbeaten on 52 as Ackworth knocked off the runs in 24.3 overs.

Ackworth are four points clear of closest rivals Fairburn who completed a league double over Streethouse with a 47-run victory at Whinney Lane.

Craig Piggott (44), James Clegg (33) and Ryan Greatrick (25) top-scored as Fairburn posted 163-9.

Streethouse’s Ismail Patel claimed 5-36 from nine overs and Jonathan Hughes 2-21 from eight.

Streethouse’s reply was soon in trouble.

Opener Hughes (40) tried to hold the innings together and he received support from number seven batsman Mark Gibbons (43) but they were the only ones who reached double figures as Streethouse were bowled out for 116 by Guy Abdy (3-20), Piggott (2-29), Paul Clark (2-8) and Adam Williamson (2-23).

Third-placed South Kirkby are 14 points adrift of Ackworth after losing to defending champions Old Sharlston who avenged a defeat on the opening day.

Jason Ball (4-19), Wayne Walker (2-10) and Dale McMullan (2-13) reduced Kirkby to 52-8 before tail-ender Mark Walker (25) gave the total a degree of respectability.

Chasing 84, Sharlston also found runs hard to come by and were soon floundering at 45-7, despite opener Walker’s gritty 40.

Sharlston were on the brink of defeat at 64-9 but Mark Reeves and Rob Simpson rescued them with a match-winning last wicket stand of 21.

Kirkby’s Dave Rollin had figures of 4-23 from 14 overs and his son Liam claimed 3-31, also from 14.

Featherstone’s Division Two title hopes were dented when they narrowly lost to lowly Crofton.

Opener Richard Cooper (58) led Crofton to 179-8 . There were also valuable runs from Andy Ward (25no) and Colin Scattergood (20no) who shared an unbroken ninth wicket stand. Joe Bakali was Featherstone’s best bowler with 5-31 from 11 overs.

In reply, Featherstone made a solid start, with the first three batsmen Ryan Armitage (24), James Dunn (24) and Khalid Dar (32) keeping the scoreboard ticking.

Jason Picken chipped in with 29 and Bakali with 26 but it wasn’t quite enough because Featherstone finished agonisingly short when they were all out for 175.

Crofton’s Tracy Shepherd took 4-35.

Second-placed Featherstone are now five points adrift of leaders Askern who won by 76 runs at West Bretton.

Allerton Bywater did Featherstone a favour by beating third-placed Barnby Dun by six wickets. Akeel Ali (4-19), Gareth Portman (3-39) and Richard Lamb (2-40) toppled Barnby for 133.

Opener Portman (60no) and Jacob Wright (33) led Allerton’s successful reply.

Knottingley slipped to second bottom when they conceded a league double to fellow strugglers Rothwell whose only previous league win this season was when they beat them on the opening day.

Nicky Kirton (38) was the only Knottingley batsman who made an impression as they were bowled out for 130 by Tom Steel (5-37) and John Lumb (4-37).

In reply, Mark Bentley (62no) and Lumb (52no) shared an unbroken century stand as Rothwell eased to an eight wicket victory.

Winless bottom team Whitley Bridge suffered a hammering against Hatfield whose total of 243-6 featured 132 by Andy Cutts. Whitley managed only 118 in reply.

Division Three leaders Glasshoughton trounced bottom side Normanton.

Richard Caunce (61), Rob sperrinn (55), Alex Clemo (43) and Garry Mapplebeck (38) put Normanton’s bowlers to the sword as Glasshoughton raced to 252-0.

Normanton’s reply never got going. They were routed for 68 by Elliott Spears (4-9), Jordan Mills (3-25) and former player Craig Bryant (2-30).

Glasshoughton are 10 points clear of second-placed Brook-Walton whose eight-wicket win over Brodsworth featured an unbroken 85-run stand between Jordan Harvey and skipper Richard Vigars who both hit 60 not out.

Streethouse 2nds narrowly lost at Darton when they fell for 111, chasing the home sidse’s 118.

Hundhill Hall’s disappointing campaign continued with a 28-run defeat at Rossington.

Ben Dunn-Birch (3-11 from seven overs) and Jack Gascoigne (2-43 from 13) limited Rossington to 148-9 which included 60 by Scott Wood.

Hundhill’s reply started badly when they quickly lost their first three batsmen, Richard Earnshaw, Jack Gascoigne and Josh Hurcomb.

Simon Jewitt (42no), Simon Leach (23) and Dunn-Birch (19) led a fightback but the East Hardwick side were bowled out for 120, with Richard Morrall snapping up 6-28.

Ferrybridge and Ackworth 2nds both lost In Division Four.

Ferrybridge were skittled for 108 in a seven-wicket defeat at Sykehouse and Nigel Malkan’s half-century was in vain for Ackworth in a 92-run loss at Monk Bretton 2nds.

In Division Five, Scott Murray hammered an unbeaten century in Thorpe Audlin’s 53-run victory at Fishlake 2nds.

Featherstone 2nds won by eight wickets at Fairburn 2nds after bowling out the home side for 156, despite Ian Raynor’s 51.

All rounder Peter Ferguson was the match-winner for Hundhill Hall 2nds against Division Six rivals Barnsley.

Ferguson (42) guided Hundhill to 150 and then bagged 5-36 as Barnsley were dismissed for 147.

Sam Lodge struck 70 and Martin Hudson took 5-30 as Whitley Bridge 2nds beat their Hatfield counterparts by 61 runs.

In Division Seven, Allerton Bywater 2nds were routed for 68 in an eight-wicket loss at Brodsworth and Knottingley 2nds were bowled out for 99 in a six-wicket defeat at Eggborough Power Station.

Glasshoughton 2nds coasted to a nine-wicket win against Ferrybridge 2nds who were skittled for 48.

Thorpe Audlin 2nds collected nine points from a five-wicket win against Bentley.

Ben Liddle (79) and Richard Hindmarch (56) led the way as Thorpe overhauled Bentley’s 186-9.

Fairburn visit Fishlake and South Kirkby host West Bretton in the Pontefract League’s Dyson-Skidmore Trophy semi-finals on July 20.

Holders Streethouse crashed out of the competition when they were routed for 88 in Sunday’s 107-run trouncing at Fishlake who avenged the previous week’s league defeat.

Craig Piggott (100), Danny Murray (49no) and James Clegg (43) led Fairburn to 319-5 against Division Two side Hemsworth who were bowled out in reply for 130.

Fairburn’s Simon Kemp claimed 3-26 from eight overs.

Luke Smith (81no), Tom atkinson (75), Tony Rushforth (61no) and Jonny Winwood (43) guided West Bretton to 272-2 against Sandal who managed only 159 in reply.

Matt Westwood (38) was Sandal’s top scorer.

South Kirkby had a walk-0ver against Wombwell Main who were unable to raise a team.

Last weekend’s Pontefract and District League results:

Division 1: * Division 1: Fairburn 163-9 (C Piggott 33, J Clegg 33; I Patel 5-36), *Streethouse 116 (G Abdy 3-20); *Nostell 151-6 (M Rowett 36), Fishlake 155-6 (P Butterworth 80, J Mason 43; T Oram 3-44, M Green 3-14); *Stainborough 110 (S Hardaker 5-36, A Dyke 3-10), Hooton Pagnell 114-4 (A Dyke 64; S Bamforth 3-11); Monk Bretton 122-9 (D Longfield 4-31), Ackworth 123-2 (D Longfield 52no); South Kirkby 84 (J Ball 4-19), *Old Sharlston 85-9 (W Walker 40; D Rollin 4-23); *Frickley Colliery 111 (T Peck 4-28, C Clayton 4-33), Wombwell Main 113-4 (R Thornton 49).

Division 2: Askern 271-8 (A Lunn 50, A Gillies 47, A O’Grady 35, D Longley 34; T Rushforth 3-76), *West Bretton 195 (J Winwood 96, T Atkinson 32; D Longley 5-22, S Madapatta 4-34); Barnby Dun 133 (S Millward 52; A Ali 4-19), *Allerton Bywater 135-4 (G Portman 60no); Crofton 179-8 (R Cooper 58; J Bakali 5-32), *Featherstone 175 (K Dar 32); Hatfield 243-6 (A Cutts 132), *Whitley Bridge 118; Hemsworth 194-7 (K Locke 63, R Locke 50), *Sandal 187-9 (M Westwood 83); *Knottingley 130 (N Kirton 38; T Steel 5-37, J Lumb 4-37), Rothwell 131-2 (M Bentley 62no, K Lumb 52no).

Division 3: Brodsworth 161-6, *Brook-Walton 162-2; *Rossington 148-9, Hundhill Hall 120; *Yorkshire Main 104, Kilnhurst 67; *Glasshoughton 252-9, Normanton 68; *Darton 118, Streethouse 111; Thurnscoe 123, *Bentley 125-7.

Division 4: Monk Bretton 216-2, *Ackworth 120; Ferrybridge 108, *Sykehouse 109-3; *South Kirkby 199, Hensall 200-8; *Ryhill 127, Newton Hill 102; *Garforth 163-8, Notton 167-6.

Division 5: *Fairburn 156, Featherstone 157-2; Fenwick 174-4, *Wombwell 154; *Thurnscoe 240, Old Sharlston 157; *Rothwell 121, Pledwick 122-9; Stainborough 151, *Bullcroft Main 140; Thorpe Audlin 181-5, *Fishlake 128-6.

Division 6: Wakefield Thornes 141-9, *Barnby Dun 144-3; Whitley Bridge 171, *Hatfield 110; Sandal 177-8, *Hemsworth 87; *Hundhill 150, Barnsley 147.

Division 7: Allerton Bywater 68, *Brodsworth Main 70-2; Knottingley 99, *Eggborough PS 100-4; *Ferrybridge 48, Glasshoughton 51-1; *Pledwick 82, Stanley Falcons 86-9; Bentley 186-9, *Thorpe Audlin 188-5.

Division 8: *Askern 242-3, Rossington 60; *Hensall 75, Nostell 76-4; *Notton 107, Garforth 78; *Peglers 64, Ryhill 67-5.

Dysoin-Skidmore Trophy (quarterfinals): Fishlake 197-6 (T Elliott 63, I Walker 37), Streethouse 88 (G Rhodes 23; T Webster 4-19); *Fairburn 319-5 (C Piggott 100, D Murray 49no0, J Clegg 43), Hemsworth 130 (S Kemp 3-26); West Bretton 272-2 (L Smith 81no, T Atkinson 75, T Rushforth 61no, J Winwood 43), Sandal 159 (M Westwood 38; Dominic Crossfield 3-31).