Sri Lankan ace in top form for title-chasers Methley

editorial image
0
Have your say

SR Lankan all-rounder Hemantha Alles (pictured) hit an unbeaten 62 and claimed 2-35 as Methley maintained their Central Yorkshire League Premier Division title bid with Saturday’s 46-run win at Hunslet Nelson.

Streethouse’s Pontefract League Division One championship hopes were dented by their first defeat this season when they lost by 14 runs to Upper haugh.

Last weekend’s local cricket results were:

Pontefract League

Division 1: Fishlake 231-5 (M Davis 65, C Metcalfe 59, K Pearson 50), *Ackworth 233-9 (D Harris 70, N Thompson 64); *Crofton 162-9 (A Cooper 42, G Walton 31; S Hardaker 5-45), Featherstone 166-5 (J Robinson 65); Rothwell 170-7 (S Old 43no, J Lumb 34; C Kaye 3-41), *Hooton Pagnell 166-9 (A Coates 89no; E MacDonald 3-37); Frickley Colliery 188-9 (K Hussain 52; J Rowett 5-45, K Atkinson 3-21), *Nostell 189-5 (L Hurst 88); *Old Sharlston 205-6 (S Bailey 53, R Kelsall 42no, D McMullan 38), Fairburn 135 (C Piggott 53; D McMullan 4-15); Upper Haugh 253-8 (J Ashton 89, M Stacey 64; R Vigars 4-33, I Patel 3-63), *Streethouse 239 (I Patel 85, B Percy 33; C Arnold 3-59, C Stacey 3-50).

Division 2: Stainborough 207-7 (P Hanson 84; S Whittlestone 4-53, D Hawley 3-29), *Darton 133 (M Foster 56; M Rushforth 3-39, A Clark 3-23); *Glasshoughton 259-7 (G Portman 111no, R Sperrin 48), Sprotbrough 260-2 (S Laidlaw 103no, A Kaye 82); *Hatfield 173 (A Cutts 60, J Holmes 38, R Clark 36no; C Parry 5-58, N Spruce 4-32), Wombwell Main 178-4 (J Ashurst 55no; J Severn 3-38); Askern 175-9 (M Wilson 50, A Towler 36, A O’Grady 30; R Hazlehurst 4-43), *Monk Bretton 177-3 (C Cotton 55no, J Taylor 44no); *South Kirkby 229 (L Rollin 52, N Percival 43; A Wilkinson 4-45), Barnby Dun 144 (S Walker 56; L Rollin 4-16); Hemsworth 209-8 (C Webster 45, R Locke 44),*Whitley Bridge 198-9 (N Reeson 50,; S Kemp 4-49).

Division 3: *Brodsworth Main 37, Yorkshire Main 39-2; Thorne 174-6, *Frickley 175-4; Ackworth 168-7, *Hensall 171-8; *Sykehouse 219-7, Sandal 123; *West Bretton 249-9, Allerton Bywater 152; *Normanton 189-7, Thurnscoe 195-2.

Division 4: *Bentley 85, Ryhill 87-2; *Fishlake 109, Hundhill Hall 112-1; *Knottingley 197-8, Monk Bretton 142-7; Streethouse 160, *Newton Hill 161-7; *Stainborough 267-8, South Kirkby 120; Bullcroft Main 141, *Upper Haugh 143-5.

Division 5: *Barnby Dun 203-9, Ferrybridge PS 92; *Featherstone 143, Crofton 149-2; *Garforth 164, Darton 116; *Notton 195, Whitley Bridge 150; *Peglers 221-7, Pledwick 117; *Sprotbrough 199-6, Old Sharlston 201-9.

Division 6: Hooton Pagnell 235-9, *Barnsley 158; Hensall 448-6, *Hundhill Hall 210-3; Hatfield 184-7, *Rothwell 185-7; *Sandal 165-9, Thorpe Audlin 169-4; *Thurnscoe 198, Stanley Falcons 145; *Wombwell Main 195-5, West Bretton 130.

Division 7: Brodsworth Main 80, *Allerton Bywater 84-2; Knottingley 87, *Askern 91-3; Glasshoughton 205, *Fairburn 208-6; *Hemsworth 263-9, Normanton 131; Wakefield Thornes 304-9, *Pledwick 190-9; Pollington 120, *Yorkshire Main 125-6.

Division 8: Peglers 52, *Fenwick 56-5; *Ferrybridge PS 159-8, Garforth 88; Bentley 72, *Ryhill 73-3; Sykehouse 99, *Thorpe Audlin 44.

Central Yorkshire League

Premier Division: *Altofts 189-9 (A Burton 72; K Chohan 4-43), Townville 191-8 (K Chohan 46, J Booth 30; B Law 3-53, A Patal 3-17); Methley 186-8 (H Alles 62no; R Barker 4-39), *Hunslet Nelson 140 (A McIntosh 38, T Roy 32; S Purdy 4-32, N Connolly 3-14); *Mirfield PC 241 (M Gunarathne 61, M Padgett 34, J Boynton 32, K Rashid 32; C Wood 3-56, S Rehman 3-68), Birstall 239 (P Marlow 41no, C Wood 37, C Williams 31; M Padgett 3-33, D Hope 3-83); *Northowram Fields 174-9 (B Grech 62no, M Gilliver 48; M Varley 4-54), Wakefield Thornes 175-1 (N Glynn 88, R Foster 54no); Ossett 267-7 (J Finnigan 137no, C Blackburn 37), *Wakefield SM 270-3 (R Hercules 91no, R Atkinson 58, S Stirling 52); *Wrenthorpe 277-7 (D Paynter 91, G Batty 75no; D Busfield 4-65), New Farnley 189 (T Suggitt 45, A Schier 31; D Paynter 4-33, J Ellis 4-42).

Division 1: *Buttershaw SP 313-9 (N Bhatti 91, A Dawood 60, C Kellett 51no), East Ardsley 227 (D Battye 45no, A Pearson 44, G Hunt 41); *Carlton 193-9 (C Kippax 44, J Cooper 37no, T Taylor 35; C Lloyd 3-51), Moorlands 196-3 (M Rounding 124no); Batley 352-4 (A Seedat 151no, B Abbas 56, M Tahir 53, K Talib 39), *Methley 238 (G Johnson 62, D Bridges 53, N Finn 44; H Patel 5-49); Liversedge 142 (M Power 62, W Atkin 41; I Barber 4-32, J Falkingham 3-31), *Oulton 66 (S Kaye 6-11); East Leeds 195-9 (N Reehal 6-45), *Wakefield Thornes 199-4 (P Hinchcliffe 78).

Division 2: Altofts 299-8, *Adwalton 149; *Batley 233, Gildersome 215; *Birstall 272, Netherton 44; Wrenthorpe 207, *Caribbean 120; Buttershaw SP 199, *Scholes 202-7; Hopton Mills 233-7, *Townville 128.

Division 3: *East Ardsley 174, Wakefield SM 111; Gildersome 153, Hunslet Nelson 155-2; *Liversedge 95, Scholes 97-2; Northowram 86, *Moorlands 87-2; Mirfield PC 209-9, *Westwood Park 161; *New Farnley 194, Carlton 195-6.

Division 4: *East Leeds 52, Oulton 53-1; *Hopton Mills 188, Westwood Park 117; *Netherton 189, Methley 173.

Wetherby League

Division 1: Old Modernians 178-9 (S Greenfield 59no; R Love 3-18), *Church Fenton 61 (J Cook 6-11, S Borrill 4-40); *Garforth PC 131 (A Clark 3-27, I Newton 3-27), Great Preston 133-4 (J Marston 53, D Willey 32no); *Kirk Deighton 263-6 (R Ward 69, M Wall 50, J Watkins 43, R Young 33, J Smith 31no), Barwick in Elmet 266-5 (G Bettison 114no, P Bryant 62, P Kollesoff 49no); Wetherby 246-4 (W Else 72, I Twitchen 57, A Tall 39no), *Shadwell 149 (E Whittingham 44; N Thomas 3-25); Scarcroft 220-4 (D Aston 67, J Braithwaite 55, R Stephens 53), *Leeds Police 141 (S Ahmed 35).

Division 2: Kippax 106 (D Ogden 36, K Ehsam 34; B White 5-16, M White 3-20), *Bilton in Ainsty 109-7 (G Hutchison 27no; S Rehman 3-15, Z Wheatley 3-53); Sicklinghall 138-9 (M Bose 4-21), *East Keswick 105 (M Reed 5-25); Bramhope 168, *Kirk Hammerton 170-5 (R Cockerill 83no, L Fisher 47); *Whixley 225-4 (P Greenwood 110, S Venville 51), Leeds Police 129 (E Mason 5-35); *Saxton 157 (D Buck 54no, M Ali 5-30), Thorner Mexborough 158-9 (D Clark 54; D Crampton 5-36); South Milford 189-7 (J Liddle 77no, A Last 39), *Old Leodiensians 190-3 (A Guest 84no, C Huby 34).

Division 3: Crossgates 177, *Amaranth 105; Hillam 159-9, *Old Mods 132; *Scholes 350-7, Bramham 178; Sherburn 97, *Scarcroft 100-2; Shadwell 223-8, *Long Marston 211-6; *St Chads 192-9, Rufforth 36.

Division 4: *Barwick 230-6, Green Hammerton 82; *Great Preston 107, Bilton 108-7; *Ledsham 141-9, Old Leos 142-7; *Wetherby 180-7, Saxton 144; Walton 255-5, *Sherburn 159.

Division 5: *Bramhope 127, Garforth PC 130-4; Kirk Hammerton 122, *Kippax 125-0; Church Fenton 135-8, *Sicklinghall 137-4; *Rufforth 114-8, Headingley 115-4; *Thorner 164, Long Marston 158; *St Chads, Wighill Park.

Division 6: Amaranth 109, *Hillam 112-2; *South Milford 197, Whixley 185.

Fred Fleetwood Cup (second round): *Garforth PC 223-7 (J Stockton 67, S Bedford 55; R Nicholls 3-53), Barwick in Elmet 106 (R Nicholls 37, P Perkins 29; D Child 5-10); Amaranth 122 (B Wilkinson 48; J Baxter 4-37), *Saxton 123-3 (C Borrowdale 36no); Scholes 191 (D Ranasinjhe 97),*Wetherby 102 (D Ranasinjhe 4-18); Great Preston 247-7 (M Mosby 87, J Bickerdike 35no), *Old Modernians 206 (S Clapham 54, J Cook 34, M Walker 34no; L Russell 4-20, A Clark 3-34); St Chad’s 235-8 (M Bailey 72, H Johnson 44), *Kippax 238-4 (K Ehsan 103no, D Ogden 41no); South Milford 147 (J Mills 54no; B Turner 5-24), *Shadwell 148-3 (R Grogan 69, Jack Burke 52).